استفاده از چوب در بسیاری از صنایع به ویژه صنایع تولیدی و دکوراسیون داخلی خانه‌ها و هتل‌ها و … بسیار رایج و کاربردی است. اما اگر دقت داشته باشید، چوب استفاده شده بعد از مدتی نیاز به ترمیم و نوسازی دارد که باعث شده تا هزینه‌های نگهداری از این نوع سازه‌ها بیشتر شود. اما به لطف تکنولوژی و روش‌های نوین ثبت شده، یک راه حل عالی برای این کار ابداع شده که فینگرجوینت نام دارد. با ما همراه باشید تا شما را با روش ورق فینگرجوینت و هم چنین کاربردهای فینگرجوینت آشنا کنیم.

ورق فینگرجوینت چیست؟

ورق فینگرجوینت چیست؟

چوب‌هایی که اندازه بزرگی دارند، آسیب پذیری بالایی نیز داشته و به مرور زمان به نگهداری و مراقبت بیشتری احتیاج پیدا می‌کنند. یکی از مهم‌ترین مشکلاتی که برای الوارهای چوبی در مقیاس بزرگ رخ می‌دهد، ترک خوردگی و شکستگی است. این عامل که بیشتر به دلیل تبخیر آب موجود در چوب رخ می‌دهد باعث می‌شود تا به مرور چوب مقاومت خود را از دست دهد و پوسیده و شکننده شود.

در این بین برای جلوگیری از رخ دادن این گونه اتفاقات، چوب‌ها را به تکه‌های کوچک‌تری برش می‌دهند و سپس به وسیله تکنولوژی موجود، آن‌ها را دوباره در کنار هم می‌چینند و با استفاده از فشار و برخی مواد به یک صفحه در اندازه‌های مختلف تبدیل می‌کنند.

این روش بسیار خاص و عالی که باعث می‌شود تا دیگر چوب بعد از گذشت مدتی ترک برندارد و از بین نرود و همچنین مقاومت خود را حفظ کند، فینگرجوینت نام دارند و به ورقه‌های تولید شده با این روش هم ورق فینگرجوینت می‌گویند.

ورق فینگرجوینت چیست؟

چرا به این ورق‌ها فینگرجوینت می گویند؟

فینگرجوینت در زبان فارسی به صورت بند انگشتی معنی شده است که بی‌شباهت هم به نوع اتصال و اندازه این نوع از ورقه نیست. این اتصالات به دلیل این که اندازه بسیار کوچکتری در مقایسه با ورقه‌های بزرگ دارند؛ و هم این که به صورت درگاه‌های بسیار کوچکی به هم متصل می‌شوند، به این نام یعنی فینگرجوینت نامگذاری شده‌اند.

ناگفته نماند که نوع اتصال این چوب‌ها به هم از یک روش قدیمی نجاری اقتباس شده است. ابتدا و انتهای هر کدام از این ورقه‌ها دارای برجستگی‌هایی مثل دندانه‌های شانه هستند که به صورت کاملا تمیز و دقیق در کنار هم قرار گرفته و با استفاده از چسب و حرارت و دستگاه‌های خاص به هم متصل می‌شوند.

تشکیل شدن این اتصالات چوبی کوچک باعث می‌شود تا هم نگهداری از آن‌ها آسان شود و هم این که ماندگاری و مقاومت بسیار بالاتری پیدا کنند.

برخی از انواع ورق فینگرجوینت:

ورق های فینگرجوینت انواع بسیار متنوع و مختلفی دارند که استفاده از چوب درختان مختلف باعث به وجود آمدن این تنوع گردیده است. اما در بین این تنوع زیاد، دو نوع ورق فینگر جوینت راش و روس از محبوبیت بالایی برخوردار هستند و بیشتر از این نوع فینگرجوینت‌ها استفاده می‌شود.

این دو نوع فینگرجوینت در مقایسه با دیگر انواع ورق‌ها، کاربرد بالایی دارند و استفاده بیشتری از آن‌ها می‌شود.

فینگرجوینت راش:

درخت راش یکی از درختانی است که در ارتفاعات بالای ۲۰۰۰ متر از سطح دریا به وفور رشد می‌کند.

چوب درخت راش بسیار باکیفیت و بادوام بوده و زیبایی خاصی در مقایسه با دیگر انواع چوب‌های جنگلی دارد. فینگرجوینت راش به دلیل این که از این نوع درخت در ساخت خود بهره می‌برد، کیفیت و استحکام بالایی دارد. به دلیل زیبایی خاصی که این نوع درخت دارد، فینگرجوینت‌های راش در انواع تزیینات دکوراسیونی استفاده می‌شود.

فینگرجوینت روسی:

این نوع چوب‌ها هم به دلیل این که رگه‌های بسیار صاف و مقاومی دارند، در تولید انواع ورقه های فینگرجوینت استفاده می‌شوند. زیبایی و مقاومت درختان روسی باعث شده تا در روکش فینگرجوینت هم استفاده زیادی داشته باشند.

کاربردهای فینگرجوینت

کاربردهای فینگر جوینت

فینگرجوینت کاربردهای بسیار زیاد و متنوعی دارد که هم در صنعت جدید مثل دکوراسیون داخلی و همچنین در تولید انواع وسایل و ابزارآلات موسیقی و ورزشی به کار گرفته می‌شوند.

اگر بخواهیم به کاربردهای فینگر جوینت اشاره کنیم باید بگوییم که:

  1. فینگر جوینت‌ها به دلیل این که صفحه‌های لوکس و مقاومی محسوب می‌شوند، در ساخت انواع سازه‌های چوبی مثل قفسه کتاب و به کار برده می‌شوند
  2. در ساخت انواع کف پوش و دیوراپوش کاربرد زیادی دارند که دلیل اصلی آن زیبایی و مقاومت بالای این نوع صفحات است.
  3. در ساخت صفحات کابینت هم از فینگرجوینت استفاده زیادی می‌شود تا بتوان با استفاده از آن‌ها مقاومت این نوع سازه‌ها را افزایش داد.
  4. در تزیین محیط و دکوراسیون داخلی نیز فینگورجوینت زیاد به کار گرفته می‌شود تا حالت یونیک و لوکسی به محیط ببخشد.
  5. جالب است بدانید که از این صفحات، در منبت کاری و کارهای چوبی بسیار زیاد استفاده می‌شود.
  6. یکی دیگر از محل‌هایی که فینگرجوینت کاربرد بالایی دارد، انواع میز و مبل و صندلی است که باعث می‌شود تا طول عمر زیادی پیدا کنند.
  7. به دلیل ضربه پذیری بالایی که این ورقه‌ها دارند، در ساخت وسایل آشپزخانه نیز زیاد استفاده می‌شوند.

به انتهای این مطلب رسیدیم. در این مقاله به صورت کامل در رابطه با این که فینگرجوینت چیست و چه کاربردهایی دارد مطالبی را بیان کردیم.

دنیز پروفیل

جالب است بدانید که اولین شرکت تولید کننده فینگر جوینت در ایران، گروه کارخانجات دنیز پروفیل است. در سال ۱۳۹۸ توانستیم با همت یک کادر مجرب و دستگاه‌های بسیار پیشرفته‌ی روز دنیا، اولین فینگر جوینت ایرانی را به تولید برسانیم. تمامی ورق‌های تولید شده زیر نظر شرکت ما، بسیار باکیفیت بوده و با بروزترین روش‌ها و دستگاه‌های تولید فینگر جونت در دنیا تولید می‌شوند.

تیم قوی برای پشتیبانی از شما، بهترین کیفیت، تکنولوژی روز دنیا و عالی‌ترین مواد ۴ ویژگی و خدمتی هستند که با تهیه فینگرجوینت از ما در اختیار خواهید داشت.

همین حالا می‌توانید به صفحه اول سایت مراجعه کرده و انواع مختلف فینگرجوینت‌های تولید شده و نمونه کارهای قبلی را مشاهده نمایید. ممنون که تا انتها همراه ما بودید.